ZMIEŃ MYŚLENIE O JEDZENIU!

Zmiana myślenia o jedzeniu i nawyków żywieniowych to proces, a jak każdy proces potrzebuje czasu, aby się „zadziało”. To co można zaobserwować, to że wiele osób odnosi porażkę w odchudzaniu, zanim jeszcze zacznie dietę. Powodów jest wiele: nieumiejętność odczytywania sygnałów płynących z naszego ciała, brak uważności, obawa, że tym razem się znowu nie uda. Jak zmienić podejście do odchudzania? Co zrobić, żeby w końcu pozbyć się niechcianych kilogramów? Kluczem do zmiany nastawienia są pewne aspekty, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę. Jakie?

NIE MYL GŁODU Z OCHOTĄ NA „COŚ”Naucz się prawidłowo odczytywać sygnały płynące z Twojego organizmu.

Na przeszkodzie osób, które poddają się dietom staje fakt ciągłego myślenia o jedzeniu, który wynika z nakazów i zakazów, a także z tego, że niektóre posiłki (a czasami nawet większość z nich) nam nie smakują i w wyniku tego uruchamia się myślenie typu „oj zjadłabym COŚ” – często jest również nawykowe myślenie i w konsekwencji tego chęć zjedzenia czegoś zostaje zrealizowana. Tak naprawdę, to fałszywy sygnał, który płynie z naszego mózgu. Jak temu zapobiec? Sprawdzoną metodą jest wypicie wody. Jeśli czujemy łaknienie – sprawdźmy czy to naprawdę jest głód – napijmy się wody. To działanie pomoże oszukać nasz mózg. Jeśli to nie pomoże, a do kolejnego posiłku jest jeszcze sporo czasu, to spróbujmy zjeść surowe warzywa lub kilka orzechów, które zaspokoją nasz apetyt.

NIE NAGRADZAJ SIĘ JEDZENIEM

Nie da się zjeść emocji i nie da się nagrodzić uczuć jedzeniem.  A jednak próbujemy to robić. Zajadając stres, samotność, brak poczucia bezpieczeństwa, nagradzając sukces czy miłość jedzeniem. Podobna sytuacja ma miejsce, kiedy jesteśmy na diecie i pierwsze swoje sukcesy nagradzamy ulubionymi przekąskami. Przecież nie o to chodzi, aby wracać do starych przyzwyczajeń. W początkowej fazie takie zachowanie poprawia na pewno samopoczucie. Kolejna faza nie jest już taka przyjemna, bo uzmysławiamy sobie, że nie dotrzymaliśmy planu, że znowu nawaliliśmy. Pojawiają się wtedy negatywne emocje, wyrzuty sumienia, które mogą prowadzić do wielu zaburzeń odżywiania, czy też w konsekwencji do zaprzestania naszej zmiany nawyków żywieniowych. Po co się stresować jeszcze tym? Skoro stres w organizmie podwyższa poziom kortyzolu i insuliny, a te z kolei uniemożliwiają chudnięcie spowalniając metabolizm. Co w takiej sytuacji zrobić? W chwili słabości można sięgnąć po techniki relaksacyjne, oddechowe, znaleźć sposób na odwrócenie uwagi, zająć się czymś innym czy zadać sobie pytanie: czy rzeczywiście chcę to zrobić?

nie nagradzaj się jedzeniem

NIE UZALEŻNIAJ SIĘ OD UCZUCIA PRZEJEDZENIA

Osoby szczupłe mają nawyk kończenia posiłku w chwili, gdy czują się najedzone i tym samym się nie przejadają. Właśnie najedzone, a nie przejedzone. Czy tak naprawdę lubisz uczucie pełnego żołądka? A co się dzieje w momencie spożycia dużej ilości jedzenia? Twój mózg staje się syty i wydziela endorfiny. Można znaleźć inny sposób na wydzielanie endorfin, chociażby aktywność fizyczna lub hobby.

CZY WIESZ ILE TAK NAPRAWDĘ JESZ?

Wielu pacjentów, którzy pracują z dietetykiem lub coachem diety, nie są w stanie jasno określić, ile zjadają albo mylnie oceniają wielkość porcji. To samo dzieje się podczas stosowania restrykcyjnych diet lub tych o ograniczonej kaloryczności. Udowodniono, że zaniżając wartości spożywanych posiłków, przekraczamy dzienną zalecaną wartość energetyczną. Co stanowi problem? Głównie przekąski. Często nieświadomie i mechanicznie po nie sięgamy. Podbijają one kaloryczność naszej diety, ale w efekcie nie zaspokajają apetytu. I po raz kolejny sami siebie oszukujemy. siebie sami. Jeśli chcemy skutecznie zrzucić zbędne kilogramy, warto zacząć od mówienia prawdy, przede wszystkim sobie i od uważności. Jeśli nie potrafimy ocenić wielkości porcji, zainwestujmy chociażby w wagę kuchenną lub umówmy się na konsultację z dietetykiem lub psychodietykiem, zapisuj to, co jesz w ciągu dnia, a potem spójrz na to wieczorem lub następnego dnia i wyciągnij odpowiednie wnioski.

NIE LICZ KALORII, ALE CZY WIESZ CO JESZ?

Nie obrażaj się, ale co ty wiesz o jedzeniu? Wiele osób mylnie podchodzi do spraw związanych z jedzeniem. Mylnie ocenia jego kaloryczność i skład. Kaloria kalorii nie jest równa. Często zaskoczeni jesteśmy, gdy poznajemy fakty. Według badań IŻŻ, co 5 Polak czyta etykiety. A Ty? Większość z nas nie zna wartości energetycznych oraz zawartości mikro – i makroskładników spożywanych produktów. Faktem jest to, że są specjalne programy i aplikacje, aby móc to sprawdzić. Pytanie jest tylko: czy sprawdziłaś lub sprawdziłeś i czy wiesz o co chodzi?

Znasz przebieg procesu produkcji lub skład parówek, które zjadasz na śniadanie? Czy wiesz, że składy większości z nich, to odpady poprodukcyjne?  Zawsze powtarzam swoim podopiecznym, aby byli świadomymi konsumentami, aby zainteresowali się tym skąd pochodzą produkty, które spożywają, co zwierają i jak przebiegały fazy ich produkcji. Nie bądźmy ignorantami, przecież chodzi o nasze zdrowie i samopoczucie. A to bardzo ważny aspekt naszego życia.

Zmiana myślenia jest pierwszym etapem zmiany naszych nawyków żywieniowych. Musimy zrozumieć, różnicę między jedzeniem a odżywianiem oraz to, że odżywiamy się, aby żyć, a nie żyjemy, po to by jeść. Zdrowe nawyki pozwalają wypracować odpowiednie reakcje naszego mózgu. W ciągu dnia podejmujemy aż 200 decyzji dotyczących jedzenia. Jest więc nad czym pracować. Prawidłowe decyzje, to klucz do sukcesu.

Wiele razy próbowałaś zmienić nawyki żywieniowe, i co? Bez efektu? Zobacz, jakie problemy pomógł rozwiązać moim Podopiecznym Program Schudnij Raz na Zawsze. Poznaj ich historie.  Zapisz się na bezpłatną konsultacjętutaj, sprawdź czy ten Program jest dla Ciebie!

Źródło:

Brian Wansik, Mindless Eating – Why We Eat More Than We Think, New York 2006: Bantam-Dell,

Polacy nie czytają etykiet produktów spożywczych 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s