idealna dieta

IDEALNA DIETA, CZYLI JAKA?

Musisz wiedzieć, że prawdziwa dieta nie jest dietą. Wiem. co piszę – z własnego doświadczenia to jest rozwiązanie na krótką metę (tak byłam kiedyś na diecie skomponowanej przez panią dietetyk, ze skutkiem lepiej nie pisać – niska podaż kaloryczna, ograniczenie spożywania tłuszczu i … zaczęła się jazda na całego). Każdy, kto przechodzi na dietę podąża w złym kierunku. Jakby nie było odchudzanie zakłada włożenie wiele wysiłku, by jeść mniej, przez pewien czas. To założenie jest całkowicie pozbawione sensu. Bo z jakiego powodu ludzie mieliby próbować chudnąć przez pewien okres czasu, by później odzyskać utracone kilogramy, kiedy powracają do normalnego jedzenia?

Prawdziwa dobra i zdrowa dieta to taka, która nigdy się nie kończy. To zmiana stylu jedzenia i postępowania, którą trzeba utrzymywać i stosować przez całe swoje życie, tak by faktycznie osiągnąć długoterminowy i dobroczynny wpływ na zdrowie. To co zauważyłam, to że utrata wagi nigdy nie powinna wiązać się z wysiłkiem, ponieważ w takim przypadku osiągnięty rezultat nie da się utrzymać. To ma być spokojny proces. Co z tego, że ważyłam 50 kg, jeśli czułam się fatalnie i wyglądałam również nie najlepiej. Błędne jest też założenie, że by tracić na wadze, trzeba mało jeść. Nie liczę kalorii, a skupiam się na jakości odżywczej spożywanych posiłków. Tak też pracuję ze swoimi podopiecznymi. Oni częściej bardziej są na topie z „dietami cud” niż ja sama :-)! Popularne diety „cud” są często takim nagromadzeniem ignorancji, marketingu i pseudonaukowego bełkotu, że szkoda czasu na odnoszenie się do ich założeń. Musisz wiedzieć o tym, że kiedy twoja dieta jest zdrowa i dostosowana do Twoich warunków (zdrowotnych, sylwetkowych i życiowych), wtedy możesz jeść, a i tak schudniesz. Jedyną skuteczną dietą jest taki model żywienia, który stanie się twoim stylem życia. Ludźmi rządzą przyzwyczajenia, dlatego zdaje sobie sprawę, że początki są trudne, że ciężko jest przyswoić i utrzymać nowy, zmieniający wszystko model odżywiania. Wiem to, dlatego też moi podopieczni otrzymują ode mnie wsparcie – przez ciągły kontakt ze mną. Zastrzyk energii, motywację, nowe pomysły.

dieta 2

Ludzki organizm ma olbrzymie możliwości i jest zdolny do tego, by utrzymać nowe zwyczaje. Bo kiedy już zostaje złamana dawna rutyna, a nowy model stanie się przyzwyczajeniem, zdrowe nawyki zakorzeniają się w twojej świadomości i będą ci towarzyszyć przez całe życie. Po kilku miesiącach stosowania nowego sposobu odżywiania, przestanie on być dla ciebie kompletną rewolucją i się do niego przyzwyczaisz. Co więcej, ciało tez doświadczy pewnych zmian, bo zdrowy sposób odżywiania sprawi, że  rozwiną się inne doznania smakowe – truskawki, czy grejpfruty staną się nagle przepysznymi słodkościami, a ptasie mleczko – nagle przestanie ci smakować… Odczuwanie głodu również się zmieni. Nie będzie to już  uczucie pseudogłodu, które w pierwszej kolejności powoduje osłabienie i problemy z koncentracją w połączeniu z silnym pożądaniem cukru, ponieważ jego poziom we krwi gwałtownie opadł od czasu ostatniego wyrzutu insuliny.

Moja uwaga: nigdy nie kieruj się poradami propagowanymi w popularnych mediach! Niektóre rady oraz diety są od samego początku do końca absurdalne.  Zaraz padnie pytanie o piramidę żywienia albo o talerz zdrowia … Musisz wiedzieć, że istnieją pewne grupy ludzi, które są bardzo zainteresowane tym, co nakładasz na swój talerz. Jednym z powodów dla których stale modele żywieniowe są polecane jest to, że przemysł zbożowy, mięsny i mleczarski lobbują rządy, by promować właśnie spożycie tych produktów. To nie przypadek, że te produkty stanowią podstawę schematów żywieniowych – przedstawiciele tych przemysłów nie tylko strzegą tych modeli, ale biorą aktywny udział przy ich tworzeniu. Gdyby tworzyli ją inni ludzie, to z pewnością zboża, nabiał i mięsa nie byłyby tak promowane. Obecna piramida żywieniowa ma na uwadze raczej dobro sektora rolniczego, a nie zdrowie ogółu społeczeństwa.

Poglądowo zamieszczam piramidę żywienia – z pewnością nie dlatego, że jestem jej zwolenniczką. Interesuje cię jak pracuję? Możesz sprawdzić to, zapisując się na bezpłatną konsultację.

 

 

 

6 myśli w temacie “IDEALNA DIETA, CZYLI JAKA?

  1. kasha77 pisze:

    Dlatego ja stawiam na sport, nie istnieje coś takiego jak „dieta cud”. Trzeba zmienić po prostu, to co się je i ile. Jeśli ktoś tak lubi jeść jak ja…ćwiczenia:) spadek na wadze może nie jest wtedy powalający (przyrost mięśni), ale widać rezultaty:) no i endorfin nie zastąpi nic…no może czekolada:)

    Polubienie

  2. notinmariagge pisze:

    Niestety większość osób chcących schudnąć chcąc zobaczyć jak najszybciej efekty myśląc, że im mniej będą jeść, tym szybciej im się to uda. Co później kończy się efektem jojo i pewnie jeszcze gorzej. Wiem, bo sama też tak myślałam. Na początku „diety” jadłam jedno jajko dziennie. Owszem schudłam, w sumie nawet czułam się dobrze, wyniki badań też były ok, ale zbyt mądre to nie było. Teraz wprowadziłam właśnie dietę jako styl życia, bo jak inaczej można nazwać weganizm, i mówiąc szczerze nigdy nie czułam się lepiej, może efektów nie ma tak drastycznych, jak na jednym jajku dziennie, ale przynajmniej mam pewność, że jem zdrowo i nie odbije się to efektem jojo, bo zdecydowanie nie zmieniłabym już tego stylu życia. Będę zaglądać, pozdrawiam.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s