JAKI MASZ ENTEROTYP?

Entereotyp – to typ jelita do którego się zaliczamy, przez to, jaki rodzaj bakterii przeważa w naszej florze bakteryjnej. Do wyboru mamy aż 3 rodzaje o pięknych nazwach: bacteroides, prevotella, ruminococcus. Takie enetrotypy wykryli badacze zarówno u Europejczyków, jak i u Azjatów czy Amerykanów, niezależnie od ich płci czy wieku.

W klasycznej medycynie chińskiej człowieka zawsze zaliczano do jeden z trzech grup w zależności od tego, w jaki sposób reagował na określone rośliny lecznicze, takie jak na przykład imbir. Rodziny bakteryjne w naszym organizmie mają rozmaite cechy i w różny sposób rozkładają pokarmy, wytwarzają rozmaite substancje i unieszkodliwiają określone toksyny. Mogą też wywierać wpływ na kształt flory jelitowej poprzez pewne sympatie bądź antypatie do innych rodzajów bakterii.

Bacteroides – to najbardziej znany rodzaj bakterii jelitowych, to mistrzowie rozkładania węglowodanów, posiadają geny dzięki, którym mogą wyprodukować dowolny enzym trawienny. Są doskonale przygotowane na każda okoliczność i nie przepuszczą żadnej okazji ku temu, by wytwarzać energię.  Bakterie z tej rodziny podejrzewane są o to, że mogą łatwiej przyczyniać się do naszej nadwagi, dzięki umiejętności całkowitego wykorzystywania pokarmu i oddawania nam wszystkiego co on zawiera. Ten typ bakterii występuje częściej u osób jedzących spore ilości mięsa i spożywajacych tłuszcze. Cechą tego enterotypu jest: zwiększona produkcja biotyny (wit. B7 lub wit. H). Witamina H neutralizuje toksyczną substancję która znajduje się min. w surowym białku jajka.  Biotyna uczestniczy w podstawowych procesach metabolicznych: za jej pomocą wytwarzamy niezbędne dla organizmu węglowodany i tłuszcze, a także rozkładamy białka. Niedobór biotyny powoduje nie tylko kłopoty ze skórą, paznokciami i włosami, ale także odpowiada za nastroje depresyjne, senność, podatność na infekcje, zaburzenia nerwowe i podwyższony poziom cholesterolu we krwi.

Prevotella – te bakterie to pod wieloma względami przeciwieństwo Bacteroides. Ten enterotyp najczęściej występuje u wegetarian, u osób jedzących mięso od czasu do czasu, jak i także u zadeklarowanych mięsożerców. Dieta nie jest tylko jedynym czynnikiem odgrywającym rolę w zasiedlaniu jelit przez określone bakterie. Podczas prac prowadzonych przez provatella powstają związki siarki. Gdyby nie współpraca z Desulfovibrionales provatella udusiłyby się własnymi siarkowymi oparami. Posiadacze tego enetrotypu cechują się wytwarzaniem tiaminy, witaminy B1. Mózg potrzebuje jej nie tylko do tego, aby zapewnić komórkom nerwowym odpowiednie pożywienie, ale by otulić je zewnętrzna izolacyjną tłuszczową otoczką.Niedobór tiaminy jest jedną z możliwych przyczyn drżenia mięśni i zaników pamięci, zwiększonej irytacji, może powodować częste bóle głowy i kłopoty z koncentracją. Cóż nasze bakterie jelitowe pomagają dostarczać naszemu organizmowi niezbędne witaminy i nie są kręcącymi się tam i z powrotem po naszym brzuchu, tylko wykonują kawał dobrej roboty.

Ruminococcus – stanowią przedmiot ożywionych dyskusji wśród naukowców i badaczy, ponieważ niektórzy z nich wyróżniają tylko te dwa typy enerotypów, przedstawione powyżej. Co do jednego wszyscy są zgodni, że możliwe iż ta owa trzecia grupa bakterii istnieje. Jej prawdopodobne ulubione jedzenie stanowią roślinne ściany komórkowe.  Bakterie te w efekcie produkowałyby hem, którego nasz organizm potrzebuje m.in. do wytwarzania krwi.  Jeżeli nawet by założyć, że nie istnieje enterotyp zdominowany przez te bakterie, to jednak ten typ bakterii zamieszkuje nasze jelita.

Bakterie jelitowe stanowią ogromny zasób rozmaitych umiejętności, z których można w razie potrzeby skorzystać. Bakterie wspomagają proces trawienia, wytwarzają witaminy i inne pożyteczne substancje.

2 myśli w temacie “JAKI MASZ ENTEROTYP?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s